Friday, October 16, 2015

რუბრიკა

კრიტერიუმი/შკალა
დაბალი
საშუალო
კარგი
საუკეთესო
პრეზენტაციის ვიზუალური ნაწილი
მოუწესრიგებელია, არ შეესაბამება შინაარსს.
მოწესრიგებულია, ვიზუალური მასალა ნაკლებად შეესაბამება შინაარსს.
მეტ-ნაკლებად მოუწესრიგებელია, ზოგადად, შეესაბამება პრეზენტაციის შინაარსს
ზუსტად შეესაბამება შინაარსის ყოველ კომპონენტს
ორიგინალობა
დასტურდება პლაგიატის ელემენტები.
მინიმალურად ორიგინალური
საკმარისად ორიგინალური.
მთლიანად ორიგი-
ნალური.
დავალებასთან შესაბამისობა
საერთოდ არ შეესაბამება დავალებას.
მიჰყვება ინსტრუქციათაგან მხოლოდ ზოგიერთს
მიჰყვება ინსტრუქციებს, თუმცა ზოგჯერ ზედაპირულად
ყველა ინსტრუქცია გათვალის-
წინებულია,
და-ვალება სრულყოფი-ლად არის შესრულებუ-ლი
მთლიანი შთაბეჭდილება
მიზანი არ არის მიღწეული, ან მოთხოვნის უმრავლესობა არ არის გათვალისწინებული.
მინიმალურად არის მიღწეული დასახული მიზანი,გათვალი-
სწინებულია ზოგიერთი მოთხოვნა
მიღწეულია გარკვეული მიზანი ,მოთხოვნა.ზოგა-
დად გათვალისწინებუ-
ლია.
ყველა მიზანი სრულად არის მიღწეული.

Wednesday, October 14, 2015

სამინისტროს ბმული

განათლების და მეცნიერების სამინისტროზე ბმული

გაკვეთილის მთავარი  თემა
  ჩემი საყვარელი გმირი
სწავლების  საფეხური  კლასი                                                             
მე-5კლასი                                                                                                                                      დაწყებითი                                                                                     
მოსწავლეთა პროფილი
კლასში 23 მოსწავლეა.სპეციალური  საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეები არარიან.
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ამ გაკვეთილის მიხედვით, ისტ-ის მიზანია,შემოქმედებითი აზროვნების  გამომუშავება ბავშვებში. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ფოტოების, მათემატიკური ფიგურების, ფერების გამოყენება.  ტექსტის დაწერა, სურათის გადმოწერა,
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
გაკვეთილის მიზანი და შედეგი
ამ გაკვეთილის მიზანია შევისწავლოთ Power point და ინტერნეტში ინფორმაციის მოძიება
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
საორგანოიზაციო საკითხები 2წთ.
გავეცნობით   გაკვეთილის თემას და გაკვეთილის დასრულების ბოლოს გვეცოდინება პრეზენტაციის აგება და  გაკვეთილის თემასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მოძიება. გაკვეთილის დასაწყისში მოეწყობა ჩვენება პრეზენტაციისა, სადაც გამოყენებული იქნება სლაიდები მულტფილმებიდან. რათა ბავშვები უფრო დაინტერესდნენ და ხალისით მიუდგნენ მუშაობის პროცესს. ისინი შეეცდებიან მათი საყვარელი გმირების მონახვას და Paint-ში დახატვას. შეეცდებიან  ამ პერსონაჟების საუკეთესო მხარეების წარმოჩენას. საკლასო დავალების შესრულების შემდეგ გაიმართება მსჯელობა, კამათი მასწავლებელსა და მოსწავლეებს შორის. განიხილება ერთმანეთის ნამუშევრები. გააკეთებენ  დასკვნებს  საკუთარი პერსონაჟების ირგვლივ. მათი სამუშაოს თვალსაჩინოებისთვის   გამოყენებული იქნება  პროექტორი რათა უფრო სახალისო გახდეს გაკვეთილი.

რესურსები
ვიყენებ სტანდარტულ რესურსებს
რეფლექსია
 შეკითხვები რათა გაირკვეს, რა ისწავლეს ბავშვებმა ინტერნეტში მუშაობის დროს. რაზე მუშაობა გაუჭირდათ ყველაზე მეტად.

საშინაო დავალება
 მოიძიონ ინტერნეტში სხვადასხვა პერსონაჟები და დახატონ Paint-ში, გააფერადონ და შეინახონ. ასევე მონახონ გმირი რომელსაც უარყოფით პერსონაჟად თვლიან და გააკეთილშობილონ. მაგალითად სმაილით ან სხვა საშუალებით.

მულტიპლიკაციური ფილმი

პროექტის სახელწოდება:  მულტიპლიკაციური ფილმი

პროექტის მთავარი იდეა:  მოსწავლეების მიერ შექმნილი ნახატი ფილმები
პროექტის აქტუალობა: მულტფილმი ბავშვის განუყრელი ნაწილია, ასევე მისი განმავითარებელიც.სწორად შერჩეული მულტფილმები მათი მსოფლმხედველობის ჩამოყალიბებისათვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
პროექტის მიზნები: თვითონ შექმნან მულტიპლიკაციური ფილმები.შეარჩიონ იდეები მათ შესაქმნელად.ამით უკეთესად გამოიმუშავებენ კომპიუტერთან მუშაობის უნარ -ჩვევებს.
მონაწილეთა ასაკი: V-კლასი
ვადები: 1 თვე
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას;  შიქმნება ნახატები.ჩანახატები მულტფილმებისათვის.ასევე აეწყობა ისინი პატარა წიგნებად.შეიქმნება ბავშვები მიერ შექმნილი ნახატი ფილმები,.რომლებიც აიტვირთება ბლოგის ვებ-გვერდზე  და მოეწყობა პრეზენტაცია.
პროექტისთვის საჭირო ძირითადი რესურსები:გაეცნობიან ქართულ და მსოფლიო მულტიპლიკაციას.მისი წარმოშობის ისტორიას.გაეცნობიან მულტიპლიკატორებს და მათ ნაშრომებს.
პროექტის მსვლელობა.(ძირითადი აქტივობები) :მუშაობა ნახატებზე, გამოფენების ჩვენება,პრეზენტაციების მოწყობა, ექსკურსია ტელევიზიაში.
საგნებთან /საგნობრივ ჯგუფებთან/ ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი :ამ პროექტზე მუშაობით ბავშვებს გამოუმუშავდებათ ხატვის, დიზაინთან მუშაობის, სლაიდებსა და პრეზენტაციებზე მუშაობის უნარ-ჩვევები.ისწავლიან პროექტებზე მუშაობას და გაერკვევიან სხვადასხვა კომპიტერულ პროგრამებში.
პროექტის ხელმძღვანელი: მზია ქათამაძე
ხელმძღვანელის ელ,ფოსტა: mziko.qatamadze@gmail.com